İnsanı yaşat ki devlet yaşasın

Cihan imparatorluğunun kurucusu Şeyh Edebali hazretlerinin oğlu Osman Gazi'ye nasihatinde geçer bu ifade. Yine devamında da derki: 'Her işin gereğini vaktinde yap. İnsanları yaşat ki devlet yaşasın. Bu ikisi birbirinin mütemmimi tamamlayıcısıdır....

Cihan imparatorluğunun kurucusu Şeyh Edebali hazretlerinin oğlu Osman Gazi’ye nasihatinde geçer bu ifade. Yine devamında da derki: “Her işin gereğini vaktinde yap. İnsanları yaşat ki devlet yaşasın. Bu ikisi birbirinin mütemmimi tamamlayıcısıdır. İnsan olmadan devlet olmaz devlet olmadan insanlar bir arada olmaz.

Nedir devlet? Kelimenin kökeni Arapçadır. Türkçe sözlükte şöyle tanımlanır:” Toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlık.”

Günümüzde devletlerin sorumluluğu üç başlıkta basitçe ifade edilir; eğitim, sağlık ve güvenlik hizmetlerinin gereği gibi yerine getirilmesidir.

Ülkemizde son on beş yılda neredeyse her on sekiz ayda bir seçim yapılmış halkımız sandığa gitmiştir. Her seçim veya referandumda oy ve sandık güvenliği gündeme gelmiştir. Oy kullanacak olan “insan” güvenliği sağlaması gereken “devlet”tir.

Geçmişteki hatalardan ve yapılmayanlardan acı bir ders çıkarılıp bu halkoylamasında işler sağlam tutulmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyin seçimlerin önemini ifade eden bir tanımı vardır: “Farz ibadetlerin kazası, telafisi var seçimin yoktur.” Her bir oy altın kıymetindedir. Bu kıymetin öncelikle iyi ifade edilmesi elzemdir. Bu önemi teşkilatların iyi kavraması görevlendireceği mensuplarına etraflıca anlatması gerekir.

Sandık kurulu üyeleri, sandık başkanları, müşahitler, salon sorumluları, bina sorumluları, ilçe sorumluları…Velhasıl bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür ilkesi unutulmamalıdır.

Yakın zamana kadar ülkemizin bazı yerlerinde Ak Parti yöneticisi olmak hatta üyesi olmak büyük risk almak demekti. Önce kendi can güvenliğiniz, aileniz, akrabalarınız, aşiretiniz hatta köyünüz tehdit altındaydı. Haziran 2015 tarihi ile devlet savunmadan taarruza geçmiş ve terörün kökünü hem içerde hem dışarda kazımak için var gücüyle çarpışmaktadır. Toprak uğrunda ölen varsa vatandır. Mekânları cennet olan çok şehitler verdik.

Memleketimizin iklim ve coğrafi şartları göz önüne alındığında taşımalı sistemde oy kullandırılabilir. Son seçimde YSK bu talebi reddetmişti.

Varlık yokluk mücadelesi olan bu halk oylamasında geçmiş hataların tekrar edilmemesi için ki Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in: Bir Müslüman bir ısırıldığı yerden ikinci defa ısırılmaz buyruğuna uymak için:

İl ve ilçe teşkilatları 1+1 çalışmasını yedekleriyle birlikte kusursuz yapması gerekir. Son iki seçimde HDP Besim Tibuk’un partisinin sandalyelerine kendi üyelerini oturtmak suretiyle sandık kurulunda mümkün olduğunca fazla insanla yer almıştır. 7 Haziran seçimlerinde bir ilimizde il merkezine 5 km mesafede artık mahalle olmuş seçim günü Ak Partinin sandık kurulu üyesi olmadığını daha sonra yaptığımız ziyarette köyün ileri gelenlerinden dinlemiştik.

Sandıklar illa sınıfın içinde olacak diye bir şart yoktur. Okul koridorlarına da kurulabilir.

Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’daki bütün Özel Harekatçılar riskli bölgelerde 80-100 hanenin üzerindeki köylerde görevlendirilmelidir.

En küçük bir tehdit, ima, yönlendirme ihbarına anında müdahale edilmelidir.

Halkımız devletine her anlamda güvenir. Yeter ki varlığını yakınında hissetsin. Can ve mal güvenliği sağlansın.

Gerçek kanaat önderleri ihmal edilmemelidir. Doğu Anadolu’dan bir kanaat önderi daha sonra istifa eden il yönetimi tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki programa “esnaf” olarak bildirilmişti.

Her konu teşkilata hamledilmemeli yerel kaynaklardan gerekli kontrol ve doğrulamaların yapılması gerekir.

Sadece STK’larla görüşerek- ki bu toplantıların çoğu giden vekiller anlatır onlar dinler şeklinde olmaktadır – halkın nabzı ölçülemez.

Geçmiş dönemlerde hazırlanan doğu-güneydoğu bölgesi raporlarının son halinin devlet erkânına nasıl iletildiğini biliyoruz.

-Ne kadar oyları var? (HDP’nin) 30-40 bin

-Onu da almayalım no’lacak diyen üst düzey yöneticilere şahit olduk. Sandık güvenliğini sadece sandığın okuldan seçim kuruluna kadar taşınması olarak algılayanlar var idi.

Ümidimiz odur ki bu referandumda halkın iradesi gerçek anlamda tecelli eder. Bu iradenin tecelli edebilmesi evinden çıkan her vatandaşın huzurlu bir şekilde oyunu kullanıp evine dönebilmesi ile mümkün olur.

Sağlıkla kalın sağlıklı kalın, hayırla kalın.

İbrahim Halil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Halil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Turkuaz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Turkuaz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Turkuaz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Turkuaz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.