Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçaslan Kimdir Ne Zaman Öldü?
banner17

KILIÇARSLAN HAYATI!

Doğum tarihi ve yeri kesin olarak bilinmez. Babası, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah'tır. Adı Bizans kaynaklarında "Klitziasthlas" olarak geçer; Latin kroniklerinde babasının adıyla (Soliman) zikredilir.

Süleyman Şah'ın 1086 yılında Suriye seferinde Melik Tutuş'la mücadelesi sırasında giriştikleri Ayn Seylem Savaşı'nda ölümünden sonra oğulları Kılıç Arslan ve Kulan Arslan, Tutuş tarafından Antakya'ya götürülmüştür. Daha sonra 1087 ilkbaharında bölgeye gelen Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Melikşah ise Kılıç Arslan ve Kulan Arslan'ı İsfahan'a götürmüştür. Böylece Melikşah, ölümüne kadar Süleyman Şah'ın bu iki oğlunu serbest bırakmamış ve 1086-1092 yılları arasında Kutalmışoğulları'nın Anadolu'da hakimiyetlerine müsaade etmemiştir. Bu yüzden Anadolu Selçuklu Devleti, Melikşah'ın ölümüne kadar altı yıl saltanat naibi Ebu'l-Kasım'ın hükümdarlığında kalmıştır. Kılıç Arslan ve Kulan Arslan, 1092 yılında Melikşah'ın ölümüyle beraber serbest kalmış ve İznik'e gitmişlerdir. Bâzı kaynaklara göre Melikşah'ın ölümünden sonra meydana gelen taht kavgaları sırasında ortaya çıkan karışıklıktan yararlanarak kaçmışlar, bâzı kaynaklara göre Büyük Selçuklu tahtına çıkan Sultan Berkyaruk'un izni ile Anadolu'ya geçebilmişlerdir.

KILIÇARSLAN NASIL ANADOLU SELÇUKLU SULTANI OLDU?

Sultan Melikşah'ın 485'te (1092) vefatı üzerine kardeşi Kulanarslan ile birlikte Sultan Berkyaruk'un izniyle İsfahan'dan Anadolu'ya dönmek için yola çıkan Kılıcarslan, eskiden babası Süleyman Şah'a tâbi olan Orta Anadolu'dan büyükçe bir kuvvet toplayarak 485 sonlarında (1092 sonları, 1093 başları) İznik'e geldi. Bu sırada İznik'te idareyi elinde tutan Ebülgazi'nin iktidarı kendisine teslim etmesiyle de Anadolu Selçuklu tahtına çıktı. Kılıçarslan, sultan unvanını aldı ve İznik'teki muhariblerin kadın ve çocuklarını getirerek şehirde yerleştirerek şehri kendisine payitaht (başkent) yaptı.

KILIÇARSLAN NE ZAMAN, NEREDE VE NASIL ÖLDÜ?

Kılıçarslan, 13 Temmuz 1107'de Habur Çayı'nda vefat etti. Kılıcarslan'ın el-Cezîre ve Kuzey Suriye'de hâkimiyet kurmasından rahatsızlık duyan Mardin Artuklu Beyi Necmeddin İlgazi ile Halep Meliki Rıdvân ona karşı Çavlı ile birleşerek Kılıcarslan'ın hâkimiyetini kabul etmiş olan Rahbe'yi ele geçirdiler (24 Ramazan 500/ 19 Mayıs 1107).

Bunu haber alan Kılıcarslan, Çavlı üzerine yürümeye karar verdi. Anadolu'dan kendisine takviye birlikleri yollanmasını istedi. Ancak bu birliklerin gelmesini beklemeden Habur suyu kenarında savaşa karar verdi. Kılıcarslan'ın yanındaki beyler Çavlı'nın askerlerinin çokluğunu farkedince savaşı göze alamayıp çekildiler. Kılıcarslan'ın kuvvetinin iyice azalmasından yararlanan Çavlı hemen saldırıyı başlattı (20 Zilkade 500/ 13 Temmuz 1107).

Kılıcarslan, sayılarının azlığından dolayı daha savaşın başında moralleri bozulan askerlerinin savaş alanından kaçmaya başlamaları üzerine artık başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını anladı. Esir düşmemek için karşı kıyıya geçmek amacıyla atını Habur suyuna sürdü. Fakat zırhlı olduğu için Habur'u geçemeyip atıyla birlikte sulara gömüldü. Cesedi birkaç gün sonra Habur'un Şemsâniye köyü yakınlarında bulundu. Cenazesi Meyyâfârikin'a götürüldü. Atabegi Humartaş burada onun için "Kubbetü's-sultan" adıyla meşhur olan bir türbe yaptırdı. Oğlu Sultan I. Mesud 538 (1143-44) yılında babasının mezarını Konya'ya nakletmek istemişse de bu gerçekleşmemiştir.

Kılıcarslan'ın genç yaşta beklenmedik ölümüyle Güneydoğu Anadolu'da ve Kuzey Suriye'de Haçlılar'a karşı yürütülen mücadele ve Anadolu Selçuklu Devleti'nin siyasî birliği zaafa uğradı. Dânişmendliler, durumdan faydalanarak Anadolu'da siyasî güçlerini arttırma ve topraklarını genişletme imkânını buldular. Bizans da Ege bölgesine doğru yayılmaya başlamış olan Türkler'i Batı Anadolu'dan tekrar geriye itme fırsatını yakaladı.

Anahtar Kelimeler:
1. Kılıçarslan Kısa Bilgi1. Kılıçarslan Savaşları1. Kiliçarslan1.kılıçarslan Nasıl öldü1.kılıç Arslan1. Kılıçarslan Dönemi1 Kılıçarslan Ve Haçlı Seferleri1. Kılıçarslan Hayatı1.kılıçarslan Dönemi1 Kılıçarslan Dönemi1 Kılıçarslan1. Kılıçarslan çaka Beyi Neden öldürdü1 Kılıçarslan Kimdir Kısaca1 Kılıçarslan Kimdir1. Kılıçarslan Kimin Oğlu1 Kılıçarslan Kim5. Kılıç Arslan4. Kilicarslan4.rükneddin Kılıçarslan4.kılıçarslan3.kılıçarslan2.kiliçarslanNigde Sultan 1. Kilicarslan Yurdu Iletisim1.kılıçarslan Yurdu1. Kılıçarslan Vikipedi1.kılıçarslan Türbesi1. Kılıçarslan TdvSilvan 1. KılıçarslanSultan 1. Kılıçarslan MezarıSultan 1. Kılıçarslan öğrenci Yurdu NiğdeSultan 1. Kılıçarslan KimdirSultan 1. Kılıçarslan Yurdu Niğde1. Kılıçarslan Sözleri1. Kılıçarslan Dönemi Pdf1. Kılıçarslan PdfNiğde 1.kılıçarslan öğrenci Yurdu1.kılıçarslan Dönemi özellikleri1. Kılıçarslan ölümüSultan 1. Kilicarslan Ogrenci Yurdu1. Kılıç Arslanın Oğlu1 Nci Kılıçarslan1. Kılıç Arslan Neler Yaptı1. Kılıçarslan Nereli1. Kılıçarslan Nerede öldü1. Kılıçarslan Ne Zaman öldü1. Kılıçarslan Nasıl öldü1 Kılıç Arslan Mezarı Nerede1.kılıçarslan Miryokefalon1. Kılıçarslan Mezari Nerede1. Kılıçarslan Mezarı Nerede Bulundu1. Kılıçarslan Malatya1. Kılıçarslan Kayıp Mezarı1. Kılıçarslan Kpss1. Kılıçarslan Kürt Mü1. Kılıçarslan Kabri1. Kılıçarslan Konya1. Kılıçarslan Kim1. Kılıçarslan KimdirSultan 1. Kılıçarslan Yurdu IletişimSultan 1inci Kılıçarslan1. Kılıç Arslan IznikI. Kılıçarslan1.kılıçarslanın Hayatı1.kılıçarslanın Mezarı Nerede1. Kılıçarslanın Mezarı1. Kılıçarslanın Kardeşleri1. Kılıçarslanın Mezarı Bulundu1. Kılıçarslan Maddeler Halinde1 Kılıç Arslan Hayatı Kısa1.kılıçarslan Hayatı Kısaca1.kılıçarslan Haçlı Seferleri1 Kılıçarslan Dönemi önemli Gelişmeler1.kılıçarslan Dönemi Gelişmeleri1 Kılıçarslan Döneminde Yapılan Faaliyetler1. Kılıçarslan Eşi1. Kılıçarslan Döneminin önemli Olayları1. Kılıçarslan Döneminde Ortaya çıkmamıştır1.kılıçarslan Döneminde Ortaya çıkanlar1.ci Kılıçarslan1. Kılıçarslan Hakkında Kısa Bilgi1.kılıçarslan Konya Başkent1. Kılıçarslan çaka Beyliği1. Kılıçarslan Babası Kimdir1. Kılıçarslan Başkent1. Kılıçarslan Babası1. Kılıçarslan Soy Ağacı1. Kılıçarslan Dönemi özet1. Kılıçarslan Dönemi Kısaca1. Kılıçarslan Mezarı Bulundu1. Kılıçarslan Dönemi önemli Gelişmeler1. Kılıçarslan Mezarı1. Kılıçarslan Döneminde Ortaya çıkan Gelişmeler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5