Bakan Varank: “Yıllarca AKM projesini engellediler”

DESIGNHUB-IST Tasarım Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin açılışı Fatih Cibali’de tespit edilen Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti. İşte detaylar...

Video için play'e tıklayın

DESIGNHUB-IST Tasarım Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin açılışı Fatih Cibali’de tespit edilen Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti. İşte detaylar...

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Mali Destek Programı kapsamında KHAS Yenilikçi Endüstriler Programı (YEP) Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı doğrulusunda oluşturulan DESIGNHUB-IST Tasarım Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin açılışı Fatih Cibali’de tespit edilen Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti. Açılışa katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul’un 2021 senesinde Londra, Berlin ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en çok yatırım oluşturulan dördüncü kenti olduğunu belirtti. Bakan Varank, AKM projesinin senelerce engellendiğini fakat yeni oluşturulan AKM’nin dünyanın mühim bir kültür ve sanat merkezi olduğunu söyledi.

“129 projeye aşağı yukarı 132 milyon lira destek sağladık”

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bakanlığımıza bağlı 26 Kalkınma Ajansımızla kuzeyden güneye, doğudan batıya şehirlerin gereksinim ve yetkinliklerini gözeterek orjinal projeleri yaşama geçiriyoruz. Bu projeleri de mahalli ve uluslararası kaynakları kullanarak paydaşlarımızla beraber geliştirip uyguluyoruz. Ajanslarımızla bugüne kadar 24 binden çok projeye 15 milyar liraya yakın destek sağladık. Malumunuz İstanbul bir dünya metropolü. Türkiye ekonomisindeki ağırlığı ve küresel ekonomi ile entegrasyonu yönünden Türkiye’nin amiral gemisi konumunda. Bu doğrultuda, şehirlerin ve markaların resmen dünyaya açılan penceresi olan yenilikçi endüstrilerin İstanbul’daki ağırlığını çoğaltmak üzere ortak akılla kolları sıvadık. Finansman, insan kaynağı ve fiziksel altyapı greksinimlerini gidermek üzere Yenilikçiaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programını başlattık. Bu programda, ürün ve hizmetlerde katma değerin tasarımla artırılmasını ve orjinal kültürel üretim süreçleriyle mahalli zanaatların güçlendirilmesini evvelceliklendirdik. Program kapsamında bugüne kadar 129 projeye aşağı yukarı 132 milyon lira destek sağladık. İşte bugün bu projelerden biri olan DESİGNHUB İstanbul Tasarım, Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin resmi açılışı vesilesiyle huzurlarınızdayız. Kadir Has Üniversitesi doğrulusunda tasarlanan bu projeye aşağı yukarı 1 buçuk milyon lira destek sağladık. Merkez, eğitim-atölye-kuluçka modeliyle İstanbul’da yenilikçi endüstriler ekosistemini besleyen mühim merkezlerden biri olacak” diye konuştu.

“İstanbul 2021’de Avrupa’nın en çok yatırım oluşturulan dördüncü kenti oldu”

Sözlerine devam eden Bakan Varank, “Geçtiğimiz sene Bilişim Vadisi’nde bir Tasarım Kümelenmesi oluşturduk. Biliyorsunuz, Bilişim Vadisi, teknoloji tabanlı fikirlerin başarılı girişimlere dönüştüğü Türkiye’nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi. Sadece iki buçuk sene evvelce resmi açılışını yaptığımız Bilişim Vadisi, bugün bilgi ve etkileşim teknolojilerinden yazılıma, elektronikten oyun geliştirmeye kadar aşağı yukarı 3 yüz Ar-Ge firmasına ve 3 binin üstünde nitelikli personele ev sahipliği yapıyor. Geliştirdiğimiz politikaları daha etkin bir şekilde uygulayabilmek amacıyla uluslararası kaynakları da azami oranda kullanmaya çalışıyoruz. Bunların başında da AB ile ortak finansman sağladığımız Rekabetçi Sektörler Programı var. Bugüne kadar 88 projeye 780 milyon euro destek sağladık. Desteklediğimiz işler arasında yenilikçi endüstrileri merkezine alan projeleri evvelceliklendirdik. Rekabetçi sektörler uygulaması dışında uluslararası finansman manasında projelerinize AB uygulamaları ile fon bulabilirsiniz. Yabancı fonlar mühim. Çok büyük imkanlardan bahsediyoruz. Lütfen 2021-2027 döneminde yürütülecek Ufuk Avrupa uygulamasında açılacak çağrıları yakından takip edin, müracaat yapın konsorsiyumlar kurun. Böylece, en ilerlemiş inceleme altyapılarında en yetkin aktörler ile çalışma imkânına erişin. İstanbul’u çevresel ve küresel girişimcilik merkezi durumuna getirmek amacıyla girişimci arkadaşı bir iklim oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Öyle ki İstanbul, yatırım adedi olarak 2021 senesinde Londra, Berlin ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en çok yatırım oluşturulan dördüncü kenti oldu” ifadelerini kullandı.

“Yıllarca AKM projesini engellediler”

AKM projesinin senelerce engellendiğini dile getiren Bakan Varank, “Diğer taraftan İstanbul’un kültür ve sanat envanterine çok mühim yapıtlar kazandırmaya da ara vermeden devam ediyoruz. Bizim, vatandaşlarımızın greksinimlerini gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle beraber tasarlayan bir şehircilik anlayışımız var. Atatürk Kültür Merkezi binasıyla alakalı oluşturulan çirkin kampanyaları hepiniz hatırlıyorsunuz. Yerine çok daha güzelini ve kullanışlısını yapacağımızı söylememize rağmen, senelerce AKM projesini engellediler. Konuyu ideolojik saplantı, bir kaos çıkarma vesilesi durumuna çevirerek ülkeye süre kaybettirdiler. Şükür ki yeni AKM yalnızca İstanbul ve Türkiye’nin değil dünyanın mühim bir kültür ve sanat merkezi oldu. İmparatorlukların merkezi olmuş, UNESCO’nun “Tasarım Şehirleri” arasında yer alan İstanbul’un her alanda marka değerini arttırmak evvelceliğimiz. Bunun amacıyla de kamu, özel sektör, akademi, mahalli yönetimler ve STK’lar arasında güç birliğine ve eşgüdüme gereksinimiz var. Biz bunu kalkınma ajansımızla sağlıyoruz, bundan sonra da elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, açılışını yaptığımız merkezin üniversitemize, kentimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Projeyi geliştirip bugüne getiren Kadir Has Üniversitesi ve sağladıkları mali ve teknik desteklerinden ötürü İstanbul Kalkınma Ajansımızı kutlama ediyorum” şeklinde konuştu.

14 Nis 2022 - 17:23 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Turkuaz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Turkuaz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Turkuaz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Turkuaz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Türkiye Haberi