Fevzi Çakmak kimdir?

12 Ocak 1876'da İstanbul’da dünyaya gelen Fevzi Çakmak Atatürk'ün sevdiği, saydığı ve güvendiği bir komutandır. Peki, Mareşal Fevzi Çakmak kimdir?

12 Ocak 1876'da İstanbul’da dünyaya gelen Fevzi Çakmak Atatürk'ün sevdiği, saydığı ve güvendiği bir komutandır. Peki, Mareşal Fevzi Çakmak kimdir? 

Fevzi Çakmak, İlk ve orta öğrenimini Kuleli Askerî Lisesinde tamamladıktan sonra 29 Nisan 1893'te Harp Okuluna kaydolarak 28 Ocak 1896'da piyade teğmen rütbesiyle mezun oldu.

Çakmak, bir süre Erkan- ı Harbiye ( Genelkurmay) 4. Şubede görev yaptıktan sonra 1899’da 3. Orduya bağlı Metroviçe'deki 18. Fırka'nın kurmay heyetinde görevlendirildi.

Sırp ve Arnavut çetelere karşı Balkanlar’da verilen mücadeleye de katılan Çakmak, kısa aralıklarla terfi etti ve 1907'de miralaylığa (albay) yükseldi. 1908 yılında İkinci Meşrutiyet ilan edildiğinde 35. Fırka Komutanı ve Taşlıca Mutasarrıfıydı. 1910'da Arnavutluk'ta çıkan ayaklanmayı bastırmakla görevlendirilen Kosova Kolordusu'nun kurmay başkanlığına atandı.

1911’de Trablusgarp Savaşı başlayınca Fevzi Çakmak Rumeli’nin savunmasıyla görevli Garp (Vardar) Ordusunun kurmay başkanlığına getirildi. Balkan Savaşı sırasında (1912-1913) 21. Yakova Fırka Komutan Vekilliği, 6 Ağustos 1912'de Kosova Kuvay-ı Umumiye Kurmay Başkanlığı ve 29 Ekim 1912'de de Vardar Ordusunda 1. Şube (Harekât Şubesi) Müdürlüğü yaptı.

Fevzi Paşa’nın Sırp Cephe’sindeki bu başarılı askeri faaliyetlerine rağmen Garp Vilayetlerinde 10 Mayıs 1913'ten itibaren Türk hâkimiyeti sona ermiştir.

1913’te Kolordu Komutanlığı’na atanan Çakmak, Mart 1915'te rütbesi mirlivalığa yükseltildi.

İDAM KARARI

27 Mayıs 1920'de İstanbul 1'inci İdare-i Örfiye Divan-ı Harbi tarafından Harbiye Nazırlığı görevinden ayrılıp Anadolu’ya geçmesi hoş karşılanmayan Fevzi Çakmak’ın, gıyaben askerlikten uzaklaştırılmasına, nişan ve madalyalarının geri alınmasına ve idamına karar verildi. 1920'de Genelkurmay Başkanı Albay İsmet Bey’in Batı Cephesi Kuzey Kesimi Komutanlığı’na atanarak ayrılması nedeniyle Genelkurmay Başkan Vekilliğini de üstlenen Fevzi Çakmak'ın rütbesi İkinci İnönü Zaferi'nin ardından 3 Nisan 1921'de TBMM tarafından Orgeneralliğe (1'inci Ferik) yükseltildi.

Kütahya ve Eskişehir’de istenen sonuca ulaşılamaması üzerine halkta ve ordu içerisindeki moral bozukluğuna karşı gerek TBMM'de gerekse yaptığı konuşmalarla gerekse verdiği beyanatlarla moral yükselten kişiydi.

1945'te çok partili hayata geçilmesiyle Fevzi Çakmak, Demokrat Parti'nin kurulmasına destek verdi.  1946 yılında İstanbul milletvekili olarak parlamentoya giren Fevzi Çakmak, bir süre sonra parti içinde çıkan anlaşmazlıklar neticesinde Demokrat Partiden ayrılarak, Millet Partisi'ne geçti ve bu partinin onursal başkanlığını yaptı. Mareşal Fevzi Çakmak 10 Nisan 1950 Pazartesi sabahı saat 07.30’ta vefat etti ve Eyüp Mezarlığı’na defnedildi.

Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Farsça, Arapça, Arnavutça ve Sırpça bilen Fevzi Çakmak, Fıtnat Hanım ile evli ve 2 çocuk babasıydı.

06 Nis 2021 - 13:15 - Kimdir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Turkuaz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Turkuaz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Turkuaz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Turkuaz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.