Rektör Çiftçi; ÇAKÜ`nün İlçelerdeki Akademik Birimlerinde İncelemelerde Bulundu

Rektör Çiftçi; Ilgaz, Kurşunlu, Çerkeş ve Şabanözü ilçelerindeki meslek yüksekokullarında incelemelerde bulundu. ÇAKÜ Genel Sekreteri Sadık Yılmaz’ında eşlik ettiği ziyaretlerde Rektör Çiftçi, sorunları yerinde tespit etmek, öğrenci, akademik ve idari personelin öneri ve taleplerini dinlemek, karşıl...

Rektör Çiftçi; ÇAKÜ`nün İlçelerdeki Akademik Birimlerinde İncelemelerde Bulundu

Rektör Çiftçi; Ilgaz, Kurşunlu, Çerkeş ve Şabanözü ilçelerindeki meslek yüksekokullarında incelemelerde bulundu. ÇAKÜ Genel Sekreteri Sadık Yılmaz’ında eşlik ettiği ziyaretlerde Rektör Çiftçi, sorunları yerinde tespit etmek, öğrenci, akademik ve idari personelin öneri ve taleplerini dinlemek, karşılıklı beklentileri iletmek ve istişarelerde bulunmak adına bir dizi toplantı ve görüşmeler gerçekleştirdi.

“Üniversite yönetimi olarak Eğitim, Staj ve İstihdamı önemli unsur olarak görmekteyiz.”

Günün ilk ziyaretini Ilgaz Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’na gerçekleştiren Rektör Çiftçi, Okul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mikail Kara’dan bilgi aldıktan sonra öğrencilerle bir araya geldi. Ilgaz Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencilerine hitap eden Rektör Çiftçi, “Üniversite yönetimi olarak Eğitim, Staj ve İstihdamı önemli unsur olarak görmekteyiz. Turizm sektörü bizden nitelikli, donanımlı ve eğitimli insan kaynağı talep etmekte. Biz de bu anlamda hem sektörü yakından takip ediyoruz hem de yükseköğretim kurumları arasında işbirliği ortamı hazırlayarak sizlere fırsatlar sunuyoruz. Aynı zamanda mesleki beceri, uygulama, staj ve dil eğitimi alanlarında sizlere imkanlar sunuyoruz. Burada sizlere nitelikli bir eğitim vermeye gayret ediyoruz. Bunun yanı sıra staj ve dil eğitimi eğitimin en önemli unsurlarını oluşturmaktadır. Çankırı Karatekin Üniversitesi Erasmus eğitim ve staj hareketliliği konusunda Türkiye’de ilk üç üniversite içerisinde yer almaktadır. Bazı Erasmus projelerinin bütçe başlıklarında da Türkiye birincisiyiz. Bunu çok iyi değerlendirmenizi, sektörü, yatırımları talepleri, beklentileri ve dünyayı da iyi takip ve analiz etmenizi öneriyorum. Bugün küreselleşen dünyada artık her ülke belli bir alanda güç sahibi olma adına çalışmalar yapıyor. Bizim ülkemizin de geniş ve sürdürülebilir bir kültür ve turizm potansiyeli var.  Türkiye’nin turizm sektöründen elde ettiği gelir bugün milli bütçemiz için çok önemli bir kaynak durumundadır. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Devleti, turizm sektöründe çalışacak insan kaynağı için çok önemli yatırımlar yapıyor. Bu yatırımların birinci önceliği de eğitim. Sizlerde bunun için buradasınız. Kendi eğitim alanınızın yanı sıra sektörü analiz ederek geleceğe yönelik yatırım ve projeleri de değerlendirmelisiniz. Bunun dışında devletimizin sizler için sunduğu kariyer ve staj imkanlarını da takip etmeniz eğitiminize güç katacaktır. Çankırı, hem Anadolu hem Karadeniz bölgesindeki coğrafi konumu itibariyle çok önemli bir kavşakta yer almaktadır. Şehrimizin konum itibari ile sahip olduğu turizm ve kültür zenginliğini avantaja dönüştürmeliyiz.  Bu amaçla, komşu illerle, kamu kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşları, sektörler ve paydaşlarımız ile sürekli iletişim ve iş birliği içerisindeyiz.  Çankırı Karatekin Üniversitesi, sektörde tercih edilebilir nitelikli iş gücü için gerekenleri yapan bir üniversitedir. Bu ayrıcalığı avantaja dönüştürmek için sizlerde çok çalışmalısınız.” dedi. Konuşmasının ardından öğrencilerin taleplerini dinleyen ve çözüm önerilerini sunan Rektör Çiftçi, sınıf ve sosyal alanlarda yaptığı incelemelerin ardından okuldan ayrıldı.

Ilgaz ziyaretinin ardından Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokuluna geçen Rektör Çiftçi, burada da akademisyenler, idari personel ve öğrenciler ile bir araya gelerek Meslek Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Melek Yıldız’dan okul ve eğitim-öğretim ile ilgili bilgiler aldı.

“Öğrenci odaklı bir üniversitenin Rektörü olarak öğrencilerimizin yanındayım”

Rektör Çiftçi konuşmasında “Sevgili öğrencilerim, her yerde ifade ettiğimiz öğrenci odaklı bir üniversite olduğumuzun eylem tezahürü olarak bugün sizleri dinlemeye, anlamaya varsa sıkıntılarınız çözmeye, fikir ve düşüncelerinizden yararlanmaya geldim. Öğrenci merkezli olmak sizin eğitim alanınızla ilgili size yetkinlik ve ayrıcalık kazandıracak çalışmaları yapabilmektir. Siz, yarın Türkiye’nin değişik yerlerinde önemli görevlerde bulunacaksınız. Gittiğiniz yerlerde aldığınız eğitim ve burada edindiğiniz kültür ve manevi ruhu yansıtan Üniversitemizin birer manevi elçisi olarak bizim misyonumuzu taşımaya devam edeceksiniz. Üniversiteler bilginin üretildiği kurumlardır. Sizlerde bilginin merkezinde kendinizi en iyi şekilde yetiştirmelisiniz. Bunun için dinamik ve tecrübeli bir akademik kadrosu olan üniversitemizin bu potansiyelinden en iyi şekilde istifade etmeye çalışmalısınız. Medeniyetimizin en önemli unsurlarından biri insan yetiştirmedeki tecrübemizdir. Bu tecrübeyi toplumsal katkıya dönüştüreceğiz. Bilgi en önemli hakikat ışığıdır.  Bilgi dinamik bir çıktıdır ve sürekli değişir. Üretilen yeni bir bilgi, eski bir bilgiyi de ortadan kaldırabilir. Bilgi hakikate giden kısa yoldur. Bu yüzden hakikat arayışı sonsuza kadar devam edecektir. Bilgi ile ortaya çıkan değişim süreci eğitim hedefleri için önemli bir parametredir. Eğitim ise bir olgunlaşma sürecini ifade etmektedir. Sizden beklentilerimiz, ailenize, ülkenize, dünyaya güzellikler ve değerler katmanızdır. Bunu yapabilmeniz için de kendinizi çok iyi yetiştirmeniz ve kariyer kapılarını zorlamanız gerekmektedir. Durağan bir hayat süreci, yenilik ve değişime dirençli anlayışla bunu gerçekleştirmek oldukça zordur. Dinamik, meraklı, sorgulayıcı ve araştırmacı olmalısınız. Biz, sizin bunları yapabilmeniz, adaletin donanımlı bireyleri olmanız için elimizden geleni yapıyoruz. Sizler de bu ayrıcalığın farkına vararak kendi farkınızı ortaya koymalı ve tercih edilebilir nitelikli bireyler olmalısınız.” vurgusunu yaptı.

“Çerkeş uygulamalı staj imkanları fazla olan bir ilçemiz”

Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu’nun ardından Rektör Çiftçi’nin üçüncü durağı bu yıl Çerkeş’te eğitim vermeye başlayan Çerkeş Meslek Yüksekokulu oldu. Burada ÇAKÜ Genel Sekreteri Sadık Yılmaz ve Meslek Yüksekokul Müdürü Öğr. Görevlisi Bedri Eminsoy ile birlikte okul binasını gezen ve bilgi alan Rektör Çiftçi, öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin talep ve isteklerini dinleyen Rektör Çiftçi, çeşitli açıklamalarda bulunarak şunları söyledi.

 “Çerkeş Meslek Yüksekokulu kendi ilçesinde, yeni binasında, yeni yüzlerle eğitim öğretime başladı. Bizler Çerkeş Meslek Yüksekokulu`nu gerçekten önemsiyor ve güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu yıl fiziksel altyapı itibariyle çok kısa zamanda güzel ve büyük işler başarıldı. Bu konuda Çerkeş Belediye Başkanımız da fedakârlıklar yaprak kendi binasını üniversitemize tahsis etti. Öğrencilerimizin barınma ve ulaşım gibi ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda gerekli altyapı hazırlıklarının tamamlanması ve protokollerin gerçekleştirilmesi sonrası Çerkeş Meslek Yüksekokulu’muz bugün ilçemizde eğitim-öğretim hayatına devam ediyor. İlçemizin en önemli avantajlarından biri staj yeri bakımından zenginliğidir. Birçok Avrupa Birliği ülkesi bizden nitelikli iş gücü istiyor. Yani bizler sizleri sadece sınırları içerisinde, Türkiye`de iş bulacak elemanlar olarak görmüyoruz. Bizlerin birer temsilcisi olarak, gittiğiniz yerlere de bizden bir parça götürmeniz, orada hizmet edip aynı zamanda da mesleki becerilerinizi ve uygulamalarınızı yapacağınız şekliyle düşünüyoruz. Eğitim-öğretim konusunda gerekli altyapı akademik kadro yönünden tamamlandı ve daha da güçlendirmeye devam ediyoruz. Şu an staj anlamında Cumhurbaşkanlığı`nın çok güzel çalışmaları bulunmaktadır. Özellikle Cumhurbaşkanı İnsan Kaynakları Başkanlığı ofisinde yer alan kariyer kapısı, bizzat Cumhurbaşkanlığı tarafından takip edildiği için size çok güzel imkânlar sunmaktadır. Sizleri sektörlerle buluşturdukları gibi alanınızla ilgili programlar, eğitimler ve semineler doğrultusunda iletişim sağlanmaktadır. Şu an 16 bin öğrencimizden yaklaşık 4 bini kariyer kapısına üye olmuştur. Üniversite olarak gerçekleştirilen kariyer fuarlarını da oldukça önemsiyoruz. Geçen yıl Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği`nin fuarı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu fuar Türkiye genelinde en büyük fuar olma özelliğini taşımaktadır. Bizim de yer aldığımız fuarda, 17 üniversite ve yaklaşık 400 bine yakın öğrenci ile iletişim sağlandı. Bolu`da gerçekleştirilen bu fuara Üniversitemizden de çok sayıda öğrenci katıldı. Fuar kapsamında öğrencilerimizi sektörlerle tanıştırarak hem staj hem de iş ile ilgili gelişmeler sağlamalarına aracılık ettik. ” dedi

Rektör Çiftçi’nin son durağı Çankırı Karatekin Üniversitesi Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Şabanözü Yerleşkesi oldu. Burada da yetkililerle birlikte incelemelerde bulunan Rektör Çiftçi, yerleşkede eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

Medektif

29 Eki 2022 - 06:18 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Turkuaz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Turkuaz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Turkuaz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Turkuaz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.