Bedelli askerlikte Cumhurbaşkanı'na yetki

Bedelli askerlikte yeni düzenlemeler resmi gazetede yayınlandı. İşte detaylar...

bedelli askerlik ne kadar?

bedelli askerlik düzenlemesi

Bedelli askerlikte yeni düzenlemeler resmi gazetede yayınlandı. İşte detaylar...

Askerî Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, firar ve izin tecavüzü gibi suçlarla alakalı olarak ile alakalı ön araştırma oluşturulanın bulunamaması nedeniyle ifade almayı imkânsız duruma getiren mecburi hallerde, alakalının ifadesi alınmayacak.

CUMHURBAŞKANI'NA YETKİ
Yükümlü erbaş ve erlerden askeri vasıtaları kullanmakla vazifelendirilenler, vasıta kazası nedeniyle savaş malzemesine zarar vermek suçundan kast ya da ağır eksiklik nedeniyle mahkum olmaları hali hariç, aracın tüketimi nedeniyle ortaya gelen zararı tazminle mesul olmayacak. Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer senelik süre ile 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanınca uzatılabilecek.

ASTSUBAYLARIN KADEMELERİNE DÜZENLEME
Resmi Gazete'de yayımlanan kanunda Astsubayların kademelerine planlama gerçekleşti. Buna göre, Yüksekokul mezunu astsubaylar, bir kademe intibakı sağlanarak dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden vazifeye başlatılacak. Görevde olan ve emekli personele de bir kademe intibakı sağlanacak. Kanunla, en az 2 sene ve daha uzun süreli yükseköğrenimini tamamlamış olan astsubayların bulundukları derece ve kademeye bir kademe ek edilecek.

Lise ve dengi okul mezunlarından, planlama yürürlüğe girdiği tarihten sonra en az 2 sene süreli yükseköğretim bitirenler amacıyla bulundukları derece ve kademeye bir kademe ek edilerek intibakları yapılacak. Bu kapsamda ek kademe verdiği astsubayların ileri rütbelerinin ve rütbe kademeliliklerinin ilk kademeleri verdiği ek kademe miktarı kadar çok olacak. Emekli oldukları tarihteki öğrenim halleri temel alınmak amacıyla en az 2 sene ve daha uzun süreli yükseköğrenim tamamlamış astsubaylardan bu vazifeleri üzerinden emekli, adi malullük ya da vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar amacıyla de uygulanacak. Bu planlama uyarınca yapılacak intibak ve buna bağlı ödemeler 3 ay içerisinde sonuçlandırılacak.

3 AY İÇİNDE ÖDENECEK
Bu kapsamda emeklilik keseneği ya da kurum karşılığı ya da sigorta primi çalışan ve işveren paylarında oluşacak fark tutarı; gecikme cezası, gecikme zammı ya da faiz uygulanmaksızın, planlama yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde alakalı kurumlar doğrulusunda Sosyal Emniyet Kurumuna ödenecek.

Kanunla, maaş derecelerinin üçüncü kademesinde bulunanlar, planlama kapsamında oluşturulan intibaklarla bir üst maaş derecesinin birinci kademesine; birinci derecenin üçüncü kademesinde bulunanlar birinci derecenin dördüncü kademesine yükseltilecek. Bu planlamanin uygulanması nedeniyle geriye yönelik rastgele bir ödeme yapılmayacak.

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında çalışan kamu vazifelileri ile Askeralma Kanunu kapsamında askerlik hizmetini yerine getiren yedek subaylar ve yedek astsubaylar ile erbaş ve erleri ilgilendiren ve askeri hizmete dair idari prosedür ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların çözümünde alakalınin vazife yaptığı yerin idari yargı yetkisi tarafından bağlı bulunduğu bölge yönetim mahkemesinin bulunduğu yerdeki yönetim mahkemesi yetki sahibi kişi olacak.

100 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI
Personel Temin Daire Başkanlığı, Arşiv ve Askeri Tarih Daire Başkanlığı, müze, mehteran ve bando etkinliği yürütenler ile üniversite gibi askeri kuruluşlarda da döner sermaye kurulacak. Kanunla Milli Savunma Üniversitesi, kuvvet komutanlıkları, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü ve Askeri Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki döner sermaye işletmelerine tahsis olunan sermaye toplamı 100 milyon liraya çıkarıldı. Tahsis edilen sermaye miktarı Cumhurbaşkanı kararıyla 5 katına kadar artırılabilecek.

Milli Savunma Bakanlığınca yürütülen personel ve askeri öğrenci temin faaliyetleri amacıyla oluşturulan komisyonlarda vazife yapan başka kamu kurum ve kuruluşları personeline vazife gerçekleştirdikleri her gün amacıyla 750 gösterge ve ayda en çok 12 bin gösterge rakamının memur aylık kat adedi ile çarpımı neticesi bulunacak tutarı geçmemek üzere döner sermaye gelirlerinden ücret ödenebilecek. Ödenecek ücret, damga vergisi hariç rastgele bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak.

ASTSUBAYLIĞA GEÇİŞ
Uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçmek amacıyla lüzumlu müracaat şartlarına sahip ve 1 Ocak Ayı 2019'dan bu planlamanin yürürlüğe girdiği tarihe kadarki dönemde icra edilen harekat ya da vatan dışı operasyon vazifeleri nedeniyle müracaatte bulunamayan ya da seçme imtihanına katılamayan eksper erbaşlardan hevesli olanlar, hizmet senesi hariç belirti edilen başka şartları taşımaları kaydıyla kullanamadıkları imtihan haklarını, hala imtihan hakkı bulunanlar son imtihan hakkının bitimi tarihinden, imtihan hakkı bitmiş olanlarsa bu maddenin yürürlük tarihinden sonra yapılacak ilk seçme imtihanından başlamak ve imtihana giremedikleri zamanı geçmemek üzere kullanabilecek.

BEDELLİ VE DÖVİZLE ASKERLİK
Kanunla yoklama kaçağı, gizli ya da bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine imkân sağlanacak. 'Askerliğe elverişli' kararı verilmiş olanlar bedelli askerlikten yararlandırılacak. Ödenecek bedel, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katadedi öneme alınarak belirlenecek. Seçim ardından bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeride bıraktığımızlere yeni bir hak verilmeyecek. Bedelli askerlik hizmetinden, fiili askerlik hizmetine başlayanlar; müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, gizli ya da bakaya olanlardan, bedelli askerliğe müracaat edip de seçim evveli vazgeride bıraktığımızler ya da müracaat tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödemelerini yapmayanlar yararlanamayacak.

DAHA FAZLA BEDEL ÖDEYEREK YARARLANACAKLAR
Kanunla yoklama kaçağı, gizli ya da bakaya olan yükümlülerin, başka yükümlülerden daha çok bedel ödeyerek bedelli askerlikten sıksık faydalandırılması amaçlanıyor. Müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, gizli ya da bakaya olanlar ile alakalı, yoklama kaçağı, gizli ya da bakaya kalınan tarihten müracaat tarihine kadar geride bıraktığımız zamanın her ayı amacıyla ödenecek tutara ek ek bedel alınacak. Ek bedel, 3500 gösterge rakamının ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katadedi ile geçerli mazeretler hariç yoklama kaçağı, gizli ve bakaya kaldıkları toplam zamanın her ayının çarpımı neticesi bulunacak. Belirlenen ek bedele temel zamanın hesabında, 1 ila 30 gün bir ay kabul edilecek. Bir ayı aşan günler müteakip aya eklenerek hesaplanacak.

Dövizle askerlik kapsamından çıkarılanlardan; ödemeleri gereken turist ülke parasını ödemedikleri ya da rastgele bir takvim senesinde toplam olarak 184 gün ve daha çok süre ile vatan içerisinde bulundukları amacıyla dövizle askerlik kapsamından çıkarılanlar, vatan dışı temsilciliklere ya da askerlik şubelerine 31 Aralık 2025'e kadar müracaat etmeleri ve 40.000 gösterge rakamının memur aylık katadedi ile çarpımı neticesi bulunacak tutarı, müracaat tarihinde Merkez Bankasınca teşhis edilen döviz alış kuruna göre avro ya da karşılığı kadar konvertibl turist ülke parasını müracaat tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde ilaveten ödemeleri halinda; daha eskiden ödemiş oldukları tutar, müracaat tarihinde planlamade öngörülen tutardan az olanlar, eksik kalan tutarı müracaat tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde ödemeleri halinda askerlik hizmetini yerine getirmiş saseneacak.

Önceden ödediği döviz tutarı, müracaat tarihinde alakalı planlamade öngörülen tutara eşit ya da bu tutardan çok olanlar ise askerlik hizmetini yerine getirmiş saseneacak. Fakat bunların çoktan ödedikleri döviz geri ödenmeyecek. Buna göre, döviz ödemeleri, vatan dışında vatan dışı temsilcilikleri, vatan içerisinde Merkez Bankasınca tahsil edilerek bütçeye gelir kaydedilecek.

13 Tem 2022 - 11:11 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Turkuaz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Turkuaz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Turkuaz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Turkuaz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Türkiye Haberi