Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Bankada oluşturulan bildirimde şu ifadelere yer verildi...

merkez bankası faiz kararı son dakika

merkez bankası faiz oranları

merkez bankası

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Bankada oluşturulan bildirimde şu ifadelere yer verildi...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Toplantının sonrasında gösterge faizi olan bir haftalık repo faizi yüzde 14 civarında sabit bırakıldı. Merkez, böylece senenin 6. toplantısında da pas işlemiş oldu.

Bankadan oluşturulan bildirimde şu ifadelere yer verildi:

"Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik tehlikeler senenin ilk %50 sinde olumsuz yönde gerçekleşmiş, dünyada iktisadi etkinlikin zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki devreye dair küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmektedir.

Küresel besin güvenliğindeki ticaret yasakları ile çoğalan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, asli besin ve enerji başta olmak üzere birtakım sektörlerdeki arz kısıtlarının devam etmesi ve nakliyat maliyetlerindeki yüksek düzey uluslararası ölçekte yapımcı ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal pazarlar üzerindeki etkisi yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, ilerlemiş ülke merkez bankaları çoğalan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen artışın beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar.

Bu çerçevede, ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak ilerlemiş ülke merkez bankalarının para siyasetsı ismim ve iletişimlerinde ayrışma artmaktadır.

Finansal pazarlarda çoğalan belirsizliklere yönelik merkez bankaları doğrulusunda tasarlanan yeni destekleyici program ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir.

Kapasite kullanım düzeyleri ve başka lider göstergeler senenin başındaki kuvvetli büyümenin dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte sürdüğüne işaret etmektedir.

Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmelerin yanısıra enerji fiyatlarından kaynaklanan tehlikeler devam etmektedir.

Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir düzeylerde kalıcı duruma gelmesi, fiyat istikrarı amacıyla ehemmiyet arz etmektedir. Kredilerin büyüme sürati ve erişilen finansman kaynaklarının hedefina ideal şekilde iktisadi etkinlik ile buluşması yakından takip edilmektedir.

EKONOMİDE YENİ İLAVE TEDBİRLER ALINMAYA DEVAM EDECEK

Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati siyaset setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi halinde ek tedbirleri programya alacaktır.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik aslilerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkisi, küresel enerji, besin ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların meydana getirdiği kuvvetli negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir.

KÜRESEL BARIŞ VE BAZ ETKİSİ İLE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BAŞLAYACAK

Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla atılan ve kararlılıkla oluşturulan ismimlar ile birlikte, küresel barış ortamının tekrar tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkisinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.

Bu çerçevede Kurul, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması hedefiyle TCMB’nin bütün siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir.

Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite siyaset ismimları para siyasetsı transfer mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.

ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞE KADAR LİRALAŞMA STRATEJİSİ SÜRECEK

TCMB, fiyat istikrarı asli hedefi tarafında enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler meydana gelena ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki bütün araçları liralaşma stratejisi kapsamında kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yolu ile makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.

Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sıhhatli ve sürdürülebilir bir şekilde devamı amacıyla ideal zemin oluşacaktır."

SON BEŞ TOPLANTIDA KARAR AYNI

TCMB, 2021 senesi eylül, ekim, kasım ve Aralık aylarında gösterge faizde toplam 500 baz puan indirim kararı alarak, yüzde 14 düzeysine çekmişti.

Banka, Ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında beklentilere paralel olarak faizde rastgele bir farklılığa gitmemişti.

EKONOMİSTLER DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORDU

Piyasada genel beklentiler faizlerin sabit tutulacağı tarafında olurken TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına dair ekonomistlerin tahminleri şöyle:

TCMB ANKETİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran ayı "Piyasa Katılımcıları Anketi" neticelerini yayımladı. İştirakçilerin BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda meydana gelen cari ay sonu gecelik faiz seviyesi beklentisi bir önceki anket dehemmiyetinde bulunduğu gibi bu anket dehemmiyetinde de yüzde 14 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo iduruma faiz seviyesi cari ay sonu beklentisi de bir önceki anket dehemmiyetinde ve bu anket dehemmiyetinde yüzde 14,00 olarak gerçekleşti.

AA ANKETİ

AA Finans'ın 23 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik pazar beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımı ile sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı siyaset faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngörüyor. Ekonomistlerin sene sonu siyaset faiz düzeysine dair beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

BLOOMBERG ANKETİ

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin 18 kurumun katılımı ile hazırladığı ankette medyan beklenti siyaset faizinin yüzde 14 civarında sabit bırakılması tarafında gerçekleşti. Mevcut toplantıda bir kurum siyaset faizinde 100 baz puanlık indirime gidilmesini bekliyor. Yıl sonu tahminini paylaşan 16 kurumun ise medyan beklentisi faizlerin senesonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 civarında tutulacağı tarafında oldu. Yıl sonu tahminlerinde bir kurumun yüzde 40 beklentisi bulunurken, bir kurum ise sene sonu faizi yüzde 9 civarında öngörüyor.

23 Haz 2022 - 15:39 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Turkuaz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Turkuaz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Turkuaz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Turkuaz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Türkiye Haberi